Sybase, SAP Store i Syclo w ofercie SAP | All for One Poland

Sybase, SAP Store i Syclo w ofercie SAP

W ostatnich latach jesteśmy świadkami rewolucji mobilnej, która opanowuje również przedsiębiorstwa. Coraz większa dostępność do smartfonów i tabletów powoduje zwiększoną popularność aplikacji mobilnych. Jest sporo dziedzin, w których aplikacje na urządzenia mobilne pomagają zwiększyć efektywność biznesu. O tym, jak połączenie możliwości aplikacji mobilnych z potencjałem rozwiązań SAP otwiera przed firmami nowe perspektywy,  rozmawiamy z Pawłem Dziemskim – Mobility Solutions Managerem w SAP Polska oraz Wojciechem Paczkowskim – Liderem Zespołu Rozwiązań Portalowych w BCC.

Co zapoczątkowało zainteresowanie mobilnością w SAP?

Paweł Dziemski: Świat mobilnego Internetu już dawno wkroczył w nasze życie. Jeśli jeszcze ktoś z nas nie korzysta ze smartfona, to za chwilę będzie z niego korzystał. Jeśli wykorzystujemy telefon do sprawdzania e-maila, stanu konta w banku czy facebooka w sposób prostszy i szybszy niż do tej pory, dlaczego nie mielibyśmy w taki sam sposób usprawnić swojej pracy z aplikacjami biznesowymi? SAP dostrzegł tą szansę bardzo wcześnie i dzięki właściwym inwestycjom stał się liderem światowego rynku w obszarze Enterprise Mobility.

W jaki sposób udało się uzyskać taką rangę w tak krótkim czasie?

P.D.: Tą pozycję udało się osiągnąć poprzez zbudowanie odpowiedniego portfolio produktowego i zaoferowanie klientom kompletnego środowiska dla biznesowych usług mobilnych. Pierwszą inwestycją był zakup Sybase wraz z platformą Sybase Unwired Platform (SUP) i rozwiązaniem do zarządzania urządzeniami mobilnymi Afaria. Oba rozwiązania są zdecydowanie liderami w swojej klasie, co potwierdzają raporty Gartnera. Jednak sama platforma to za mało, potrzebne są jeszcze funkcjonalności biznesowe, dlatego drugą inwestycją była produkcja własnych aplikacji mobilnych dla systemów SAP, zaproszenie partnerów do rozwoju aplikacji mobilnych na bazie technologii SAP i uruchomienie SAP Store, gdzie te aplikacje są udostępniane. Trzecią i niezmiernie ważną inwestycją był zakup firmy Syclo oferującej gotowe aplikacje wspomagające pracę pracowników terenowych wykonujących usługi serwisowe, wykonujących operacje magazynowe i prace związane z utrzymaniem infrastruktury w terenie.

W czym specjalizuje się Sybase?

P.D.: Sybase dostarcza technologię mobilną, dzięki której można sprawnie i bezpiecznie udostępnić pracownikom funkcjonalności systemów backendowych z poziomu urządzeń mobilnych jak telefony czy tablety. Platforma SUP umożliwia z jednej strony połączenie do dowolnych systemów w przedsiębiorstwie poprzez zdefiniowanie zestawu mobilnych obiektów biznesowych, a z drugiej strony bezpieczne wystawienie tych danych aplikacjom działającym na urządzaniach mobilnych. Dzięki temu różne grupy pracowników mogą korzystać z różnych aplikacji mobilnych oraz urządzeń odpowiadających charakterowi ich pracy, a jedna platforma mobilna zapewnia stabilność, bezpieczeństwo i scentralizowany dostęp do firmowych danych. Tak więc zarząd może mieć dostęp do raportów i analiz poprzez iPADy, sprzedawcy mogą przyjmować w terenie zamówienia od klientów poprzez tablety z Androidem, pracownicy magazynu dokonują operacji magazynowych na urządzeniach heavy-duty, a pracownicy serwisowi otrzymują zlecenia pracy i raportują wykonanie na telefonie lub tablecie – a wszystko to w jednym bezpiecznym, łatwym w zarządzaniu i wydajnym środowisku.

A jakie rozwiązania dostarcza Syclo?

P.D.: Syclo dostarcza gotowe aplikacje dla pracowników wykonujących swoją podstawową działalność w terenie. Aplikacje Syclo wykorzystywane są obecnie w ponad 650 firmach, około 45 tysięcy pracowników terenowych wykorzystuje je w codziennej pracy. Zintegrowane z SAP Project Management rozwiązanie Work Manager pozwala na uruchomienie obiegu zleceń serwisowych oraz raportowania wyników prac przez brygady remontowe i służby awaryjne. Wsparciem SAP CRM jest aplikacja Service Manager wspierająca realizację prac serwisowych u klientów, takich jak instalacje czy naprawy. Dla SAP ERP Material Management dostępna jest aplikacja Inventory Manager wspierająca operacje magazynowe, takie jak: przyjęcia, wydania, przesunięcia międzymagazynowe, zwroty. SAP posiada specjalną ofertę dla branży użyteczności publiczne – aplikacje Syclo łączące cechy powyższych aplikacji i dodatkowo współpracujące z rozwiązaniem SAP for Utilities.

Aplikacje Syclo charakteryzują się bardzo wysoką konfigurowalnością. Na przykład administrator systemu może dowolnie zmieniać widoki formatek na urządzeniach mobilnych czy kolejność ekranów w danym procesie bez konieczności programowania – wyłącznie na poziomie konfiguratora graficznego. Zmiany są natychmiast uruchamiane na urządzeniach mobilnych w terenie bez konieczności rekompilacji i reinstalacji. Daje to ogromne oszczędności zarówno w trakcie wdrożenia, jak i późniejszego dostosowania do zmieniających się warunków. Wszystkie aplikacje Syclo dostępne są dla systemów operacyjnych Android, Windows Mobile, Windows, iOS oraz BlackBerry.

Przejęte przez SAP firmy funkcjonowały do tej pory na rynku częściowo jako konkurencja. Czy rozwiązania, które dostarczają, mogą być wykorzystywane razem?

P.D.: Rozwiązania są w dużej mierze komplementarne. Na tym właśnie polega strategia akwizycji SAP, aby wzbogacać zintegrowane środowisko aplikacji biznesowych i dawać klientom możliwości jego rozwoju w przyszłościowych kierunkach. Na przykład najmocniejszą stroną platformy SUP jest możliwość prostego połączenia do różnych systemów biznesowych oraz replikacja danych pomiędzy urządzeniem mobilnym a systemem backendowym. Z kolei ogromną zaletą Syclo są gotowe funkcjonalności biznesowe oraz niezwykła elastyczność i konfigurowalność. Została przygotowana mapa drogowa integracji obu rozwiązań, docelowo zintegrowana SAP Mobile Platform. Będzie zawierała najlepsze cechy obu rozwiązań. Jednak już teraz aplikacje Syclo posiadają gotową integrację z systemami SAP, dzięki czemu nie ma potrzeby czekania i jesteśmy gotowi wdrażać je już teraz.

Jak będzie wyglądać przyszłość rozwiązań mobilnych pod skrzydłami SAP?

P.D.: Będziemy dalej rozwijać portfolio naszych gotowych aplikacji mobilnych. Pojawią się zarówno nowe aplikacje, jak również nowa fala aplikacji mobilnych dla systemu Android, które to aplikacje są już dostępne dla urządzeń Apple i BlackBerry. Będziemy mocno współpracować z partnerami. Został uruchomiony program wsparcia partnerów przy tworzeniu partnerskich aplikacji dla SAP Mobile Platform. Będzie także postępowała integracja rozwiązań Sybase i Syclo. Wszystko po to, aby zapewnić klientowi kompletne środowisko do bezpiecznego i wydajnego korzystania z mobilnych aplikacji w przedsiębiorstwie, zapewniając zarówno stabilną technologię, jak i dopasowane do potrzeb aplikacje.

Zainteresowanie aplikacjami mobilnymi napędza dynamiczny rozwój tej dziedziny. Są jednak klienci, którzy rozwiązania mobilne wykorzystują już od lat. Co mogą oni zyskać dzięki migracji na rozwiązania z oferty SAP?

P.D.: Przeniesienie starszych aplikacji na SAP Mobile Platform powoduje obniżenie kosztów utrzymania aplikacji mobilnej. Dzięki utrzymaniu wspólnego źródła danych dla wszystkich aplikacji mobilnych koszty utrzymania interfejsów są znacznie niższe. Bardzo łatwo jest także uruchamiać nowe aplikacje mobilne dla nowych zadań, ponieważ źródła danych i połączenia do systemów backendowych są już skonfigurowane. Dużą zaletą jest też wieloplatformowość i możliwość pracy w nowych aplikacjach na wielu mobilnych systemach operacyjnych.

Wojciech Paczkowski:

O rozwiązaniach mobilnych, w tym rozwiązaniach dla przedsiębiorstw, można było już wielokrotnie usłyszeć, jeszcze zanim rynek zalała fala urządzeń mobilnych nowej generacji, zanim smartfony podbiły świat i przebiły funkcjonalnością szwajcarskie scyzoryki.

W tych dziedzinach biznesu, w których rozwiązania mobilne pozwalają wyjątkowo podnieść efektywność pracowników mobilnych, niektóre firmy zdecydowały się wdrożyć biznesowe aplikacje i systemy mobilne, mimo jeszcze niedoskonałej technologii i często topornych narzędzi. Można zatem spotkać się z rozwiązaniami, które w porównaniu z najprostszymi aplikacjami mobilnymi z „dzisiejszych czasów” wypadają blado. Są to jednak rozwiązania, które działają, usprawniają pracę, do których niedoskonałości pracownicy są już przyzwyczajeni, jednocześnie nie wyobrażając sobie pracy bez nich.

Po co więc zmieniać coś, co działa? Krótko rzecz ujmując – żeby wykorzystać potencjał, który drzemie w nowych urządzeniach oraz platformach mobilnych, które przez lata radziły sobie z problemami w świecie mobilnym i uodparniały się na zagrożenia. Również po to, żeby usunąć irytujące ograniczenia, podnieść efektywność i ponownie zachęcić pracowników do sprawnej realizacji zadań. Nie możemy zapomnieć też o szybkości działania, odporności na błędy i bezpieczeństwie swobodnie podróżujących, często newralgicznych informacji firmowych.

Na czym zatem polega siła najnowszych rozwiązań mobilnych SAP?

W.P.: Nowoczesne platformy mobilne SAP autorstwa Sybase, czy Syclo są o dwa kroki do przodu przed wcześniej wykorzystywanymi rozwiązaniami, takimi jak SAP Mobile Infrastructure (MI).

Platformy te odzwierciedlają zbierane przez lata doświadczenia usprawniania biznesu w różnych środowiskach. Ich siła polega przede wszystkim na przemyślanym podejściu do rozwiązań mobilnych, które będą działać w niemal każdym scenariuszu, wykorzystując wszystkie najpopularniejsze nowe platformy mobilne oraz komunikując się zgodnie ze standardem respektowanym przez najważniejsze systemy informatyczne, które są źródłem danych dla aplikacji. Mamy zatem wsparcie dla komunikacji z użyciem usług sieciowych (WebServices), mamy też wsparcie dla połączeń charakterystycznych dla wybranej rodziny rozwiązań, jak np. SAP BAPI.

Wymiana informacji pomiędzy systemem SAP i małymi, ale licznymi smartfonami może być realizowana zarówno w trybie online, jak i offline – na terenach i w pomieszczeniach, w których zasięg Internetu jest słaby lub świadomie ograniczony. Szczególnie w przypadku wymiany informacji z opóźnieniem (offline) ważna jest synchronizacja centralnych danych wspólnych dla wielu rozproszonych urządzeń. Tutaj z pomocą przyjdą nam rozwiązania z rodziny SAP Mobility.

Jakie produkty z rodziny Sybase są szczególnie warte uwagi w kontekście wsparcia procesów mobilnych?

W.P.: Dwa najważniejsze produkty, to wspomniane już platformy Sybase Unwired Platform (SUP) oraz Sybase Afaria.

SUP to rozwiązanie klasy MEAP (Mobile Enterprise Application Platform), które pełni rolę pośrednika w komunikacji między źródłem danych (np. SAP ERP), a aplikacją na urządzeniu mobilnym. Rozwiązanie MEAP musi spełniać tzw. Zasadę 3 (ang. Rule of three) – wspierać przynajmniej 3 aplikacje mobilne, przynajmniej 3 różne systemy operacyjne i integrować się z przynajmniej 3 typami źródeł danych. SUP pozwala zatem na wykorzystanie danych pochodzących z wielu źródeł, zarządza tymi danymi, wykorzystując tzw. MBO (Mobile Business Objects) oraz wymienia je z różnymi urządzeniami i aplikacjami mobilnymi, respektując zasady bezpieczeństwa i dbałość o synchronizację pomiędzy rozproszonymi aplikacjami.

Afaria to platforma typu MDM (Mobile Device Management), a więc jej głównym celem jest zdalne zarządzanie urządzeniami mobilnymi. Razem z aplikacjami przekazujemy użytkownikom urządzenia, które podobnie, jak „zwykłe” komputery wymagają aktualizacji oprogramowania, systemu operacyjnego oraz mechanizmów bezpieczeństwa. W przypadku tak rozproszonych urządzeń, możliwość wykonania tych operacji zdalnie jest szczególnie istotna. Dzięki Afarii możemy też sprzętowo wyłączać poszczególne funkcjonalności, takie jak kamera, czy dostęp do popularnych serwisów wideo. Możemy również zdalnie blokować urządzenie lub kasować dane na nim, co jest bardzo istotne dla bezpieczeństwa informacji przykładowo w sytuacji zgubienia urządzenia.

A co z Syclo?

W.P.: Syclo proponuje gamę gotowych rozwiązań do wsparcia pracowników terenowych oraz własną platformę typu MEAP – Syclo Agentry.

Razem z Agentry, Syclo oferuje nieco odmienne podejście do architektury rozwiązań niż platforma mobilna Sybase – tutaj platforma pośrednicząca nie bierze na swoje barki logiki zarządzania danymi, jak miało to miejsce w przypadku SUP, a odpowiedzialność przeniesiona jest na system backend będący źródłem danych.

Rozwiązania Syclo są faktycznie dobrym uzupełnieniem oferty SAP – z jednej strony pozwalają na mniejszą swobodę niż rozwiązania Sybase, z drugiej cechują się dużą wydajnością, pozwalają też na łatwiejsze przygotowanie aplikacji wspierających wiele platform. Potwierdzają to raporty Gartnera – po przejęciu obu firm SAP ma w swojej ofercie dwie najważniejsze, według raportów, platformy mobilne MEAP.

Mamy zatem bogatą ofertę pozwalającą spełnić wiele niezrealizowanych do tej pory potrzeb. W jakich zastosowaniach sprawdzają się najlepiej poszczególne rozwiązania?

W.P.: Możliwości wykorzystania aplikacji mobilnych można mnożyć – zastosowanie znajdą one w różnych miejscach – od kopalni po szpitale. Najczęściej spotykane to aplikacje wspierające siły sprzedażowe, pracowników serwisu, magazynów i zakładów produkcyjnych oraz wszelkie aplikacje powiązane z workflow, np. do akceptacji zapotrzebowań.

Pierwszą grupą projektów są te, dla których impulsem jest inicjatywa użytkownika, któremu brakuje możliwości skorzystania z informacji ad-hoc. Wykorzystywane są w takich przypadkach nieskomplikowane aplikacje dostępne online, pozwalające na rejestrację i akceptację wniosków (np. urlopowych), składanie i akceptację zapotrzebowań, uzupełnianie interaktywnych formularzy. Aplikacje takie mogą być zarówno aplikacjami natywnymi, jak i aplikacjami przeglądarkowymi wykorzystującymi HTML5.

Aplikacje, które są wdrażane z potrzeby usprawnienia biznesu, są zazwyczaj bardziej skomplikowane i ściśle powiązane z regułami rządzącymi procesami biznesowymi realizowanymi w przedsiębiorstwie. Rozwiązania takie wspierają często połączenia offline, umożliwiają przekazywanie danych na urządzenia mobilne metodą „push” (transfer informacji inicjowany jest przez system źródłowy, na przykład w wyniku zaistnienia określonej sytuacji, spełnienia konkretnych warunków). Aplikacje te są w przeważającej mierze aplikacjami natywnymi dla platformy, na której działają.

Jak zatem można najprościej udostępnić gotową funkcjonalność systemu SAP na smartfonie albo tablecie?

W.P.: Każdy projekt wymaga instalacji i konfiguracji platformy MEAP, takiej jak SUP czy Agentry, połączenia jej z systemem backendowym, np. SAP ERP czy SAP CRM oraz uruchomienia aplikacji mobilnej – tutaj można skorzystać z gotowych aplikacji lub przygotować własne rozwiązanie.

Prosty projekt z dobrze określonymi wymaganiami, mimo mnogości wykorzystywanych technologii, może być zrealizowany w krótkim czasie, a zespół nie musi być liczny, choć powinien być sprawny.

Pierwsza aplikacja mobilna nie powinna być jednak jedynym celem, ponieważ raz postawiona platforma połączona z odpowiednimi systemami i urządzeniami mobilnymi, będzie z pewnością wykorzystywana również w innych celach i otworzy drogę do wdrożenia kolejnych usprawnień.

Rozmawiała: Monika Kanigowska, Grupa BCC

Nasza oferta

Nasze referencje

Poradniki

Aktualności

Napisz do nas Zadzwoń Wyślij email






    1. Dane osobowe przetwarzane są na podstawie art. 6 ust. 1 lit. a Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. – ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych.
    2. Administratorem Danych Osobowych jest All for One Poland sp. z o.o. z siedzibą w Złotnikach, ul. Krzemowa 1 62-002 Suchy Las. Dane kontaktowe do Inspektora Ochrony Danych: iod@all-for-one.com.
    3. Zgoda na przetwarzanie danych jest dobrowolna, ale niezbędna w celu kontaktu. Zgodę można wycofać w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem
    4. Dane będą przetwarzane do realizacji określonych powyżej celów i do momentu wycofania niniejszej zgody, a dostęp do danych będą miały tylko wybrane osoby posiadające stosowne upoważnienie do ich przetwarzania.
    5. Każda osoba podając dane osobowe ma prawo dostępu do treści swoich danych i ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania i przenoszenia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do przenoszenia danych.
    6. Każda osoba, której dane są przetwarzane, ma prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego jakim jest Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych (ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa).
    7. Dane osobowe mogą być udostępniane innym jednostkom należącym do grupy kapitałowej, do której należy All for One Poland sp. z o.o. – również znajdujących się poza Europejskim Obszarem Gospodarczym, w celach marketingowych. All for One Poland zapewnia, że dane przekazywane tym podmiotom są właściwie zabezpieczone, a osoba, której dane są przetwarzane, ma prawo do uzyskania kopii udostępnionych danych oraz informacji o miejscu udostępnienia danych.

    61 827 70 00

    Biuro jest czynne
    od poniedziałku do piątku
    w godz. 8:00 – 16:00 (CET)

    Kontakt ogólny do firmy
    office.pl@all-for-one.com

    Pytania o produkty i usługi
    info.pl@all-for-one.com

    Pytania na temat pracy i staży
    kariera@all-for-one.com

    This site is registered on wpml.org as a development site. Switch to a production site key to remove this banner.