Integracja w jednym prostym narzędziu informatycznym informacji pochodzących z różnych systemów, w oparciu o elastyczny system ról, to podstawowa idea SAP NetWeaver Portalu. Wygodny dostęp zarówno do aplikacji SAP, jak i nie-SAP poprzez przeglądarkę internetową, a także szerokie możliwości prezentowania treści zewnętrznych i dokumentów wewnętrznych w wielu firmach czynią go podstawowym narzędziem komunikacji z pracownikami (np. w formie intranetu), a także szeroko pojętym otoczeniem biznesowym (dostawcami, odbiorcami oraz klientami). W tym kontekście dodatkową wartość portalu buduje jego duża elastyczność w dostosowaniu wyglądu i funkcjonalności aplikacji do wizerunku firmy i oczekiwań użytkowników.

Z punktu widzenia użytkownika portalu nowości w wersji 7.3 w dużej mierze koncentrują się na poprawieniu wyglądu, a także ergonomii pracy. To ważne z punktu widzenia wizerunku firm, w których oparte na portalu SAP rozwiązania stanowią wewnętrzny intranet i budują jej postrzeganie zarówno jako pracodawcy, jak i partnera biznesowego – jeśli korzystają z niego np. dostawcy, odbiorcy lub klienci.

Nowe otwarcie

Świeżo zainstalowany Portal 7.3 wita nas ekranem powitalnym (splash screenem), który można wyłączyć lub zastąpić własną grafiką zawierającą np. logo firmy. Pierwsze wrażenia z pracy z nowym portalem to przede wszystkim odświeżony wygląd oraz zdecydowane przyspieszenie działania. Te odczucia potwierdzają dane producenta – według niego Portal 7.3 jest trzykrotnie szybszy od swojego poprzednika, a także zapewnia wsparcie dla najnowszych wersji przeglądarek internetowych, takich jak Internet Explorer 7, 8, 9, Apple Safari 4, 5 oraz Mozilla Firefox 3.6, 7, 8, 9, 10. Jednocześnie SAP, podobnie jak wiele innych firm, zaprzestaje wsparcia dla przeglądarki Internet Explorer 6 ze względu na jej coraz mniejszą popularność.

Kolejną i zarazem jedną z najciekawszych zmian w portalu jest AJAX Framework Page (AFP). Nie jest to nowość, gdyż ta technologia pojawiła się nieco wcześniej, w wersji 7.02 EHP2. Jednak teraz stała się domyślnym frameworkiem strony głównej. Charakterystyczny nowy wygląd portalu nazwany został „SAP Signature Design”. Ma on według producenta zapewniać spójny interfejs użytkownika z innymi produktami SAP.

Trzeba przyznać, iż nowy interfejs wygląda bardzo atrakcyjnie, zwłaszcza w porównaniu ze swoim poprzednikiem, który z racji wieku mógł się już niektórym wydawać nieco przestarzały. Stary interfejs nie zniknął jednak całkowicie. W każdej chwili można przełączyć domyślny framework na klasyczny wygląd strony, co zapewnia kompatybilność z tematami graficznymi poprzednich wersji.

Po prostu łatwiej i ładniej

Poza zdecydowanie szybszym działaniem zarówno nawigacji, jak i całego portalu, użytkownicy ucieszą się zapewne z faktu, iż dużo rzadziej wymagane jest odświeżenie całej strony. Jest to możliwe dzięki wykorzystaniu technologii AJAX, która umożliwia również m.in. przenoszenie (drag & drop) elementów menu nawigacji. Spersonalizowane w ten sposób ustawienia menu są zapamiętywane jako część ustawień użytkownika. W celu wygodniejszego czytania dłuższych artykułów czy pracy z aplikacjami osadzonymi w portalu można włączyć tryb pełnoekranowy, powodujący ukrycie menu nawigacji. Dzięki temu interesująca nas treść zajmuje niemal całą dostępną przestrzeń.

AFP to nie tylko szybsze działanie i ładniejszy wygląd, ale także duże możliwości dostosowania do własnych potrzeb. Jeśli dostępne standardowo opcje konfiguracji AFP okażą się niewystarczające, do dyspozycji mamy nowe API (L-Shape API). Nowe API umożliwia niemalże dowolną zmianę wyglądu portalu. Użytkownicy końcowi zapewne chętnie skorzystają z zaawansowanych możliwości personalizacji wyświetlanych treści jak i elementów nawigacji portalu. Dzięki API możemy także rozwijać funkcjonalności AFP, korzystając z dobrodziejstw technologii AJAX i biblioteki JQuery, co ucieszy administratorów i programistów.

Portal w wersji 7.3 został stworzony w oparciu o nowszą wersję Javy (Java EE 5). Dzięki temu rozszerzanie jego funkcjonalności poprzez aplikacje portalowe tworzone w języku Java otwiera nowe możliwości. Wykorzystywanie najnowszych bibliotek czy technik programowania jest teraz możliwe bez obaw o zgodność wersji Javy. To także wygoda i większa swoboda dla programistów, którzy nie muszą już stosować rozwiązań specyficznych dla J2EE 1.4 czy też rezygnować z nowszych technologii.

Lepsze fora i Wiki

Nowe funkcjonalności zyskały także znane z poprzedniej wersji portalu wtyczki udostępniające forum i strony Wiki. Wraz z nową wersją portalu SAP konsekwentnie kładzie coraz większy nacisk na współpracę użytkowników przy tworzeniu treści oraz ich współdzielenie. W przypadku forum możliwa jest teraz konfigurowalna ocena wątków i postów użytkowników oraz przenoszenie zawartości forum pomiędzy portalami. Istnieje także możliwość integracji forum z Knowledge Managerem (KM).

Strony Wiki zyskały opcjonalną procedurę akceptacji przez wyznaczone osoby przed ostateczną publikacją treści. Dzięki temu jakość zamieszczonych informacji może być lepiej kontrolowana. Do stron Wiki można także dołączać załączniki oraz porównywać strony pomiędzy sobą, co powinno ułatwić pracę osobom zajmującym się utrzymywaniem treści oraz przyspieszyć wyszukiwanie interesujących nas materiałów.

Zarządzanie użytkownikami

Nowy portal to także spore zmiany w Web Page Composerze, module zarządzania użytkownikami oraz systemie transportowym. W trakcie dokonywania zmian w treści i ustawieniach portal utrzymuje ich listę, którą następnie administrator w prosty sposób może przekształcić w transport gotowy do przeniesienia na kolejny system. Pozwala to uwolnić administratorów od utrzymywania własnej listy zmienionych obiektów i pamiętania o dołączeniu ich do transportu.

Od wersji 7.3 SAP Portal nie wspiera już plików PAR. Moduły i aplikacje portalu są teraz opakowane w EAR (Enterprise Archive). Dla zachowania zgodności wstecznej udostępniony został konwerter (PAR -> EAR).

W wersji 7.3 nie jest już dostępny Visual Administrator. Znane z poprzednich wersji narzędzie do zarządzania ustawieniami portalu zostało zastąpione nowym, rozbudowanym NWA (NetWeaver Administrator). Część funkcjonalności Visual Administratora, takich jak instalacja i zarządzanie aplikacjami oraz modułami portalu, została przejęta przez NWDI (NetWeaver Development Infrastructure). Rozwiązanie to wymusza na programistach i administratorach systemowe podejście do zmian programistycznych. Dzięki temu nad jednym komponentem może pracować kilku programistów poprzez system kontroli wersji (DTR).

Wraz z nowym NWDI SAP udostępnił także nową wersję NWDS (NetWeaver Developer Studio), który jest z nim bardzo dobrze zintegrowany. Długo wyczekiwana przez zainteresowanych aplikacja bazująca teraz na Eclipse 3.5 zdecydowanie poprawia komfort pracy programistów, pozwalając im skupić się na szybkim tworzeniu efektywnych aplikacji portalowych.

7.3 już działa

SAP NetWeaver Portal 7.3 jest już zatem rzeczywistością i coraz częściej można go spotkać w wielu firmach. Także w Polsce miały już miejsce pierwsze udane upgrade’y do wersji 7.3. Posiadacze nowej wersji portalu mogą w pełni korzystać z wszystkich funkcjonalności, które on udostępnia.

Najważniejsze zmiany w portalu 7.3

  • Większa wydajność/szybkość działania
  • Nowy interfejs
  • AJAX Framework Page
  • Nowy Web Page Composer
  • Efektywniejszy system transportowy
  • Wsparcie dla nowych wersji przeglądarek internetowych