SAP Solution Manager (SolMan) jest platformą wspierającą zarządzanie aplikacjami SAP oraz non-SAP, realizującą strategię Application Lifecycle Management (ALM). Do jej podstawowych zadań należy: zarządzanie wdrożonym środowiskiem SAP, zaimplementowanym kodem, monitoringiem obciążenia systemów i utrzymywaniem dokumentacji, przeprowadzanie testów SAP, zarządzanie zmianami, w tym procesowaniem transportów według wskazanego workflow. SolMan pozwala zarządzać incydentami SAP oraz non-SAP.

Niektóre z narzędzi dają również możliwość zarządzania bezpieczeństwem systemów i zasobami, a także symulowania przyszłego wykorzystania zasobów oraz udostępniają zalecenia pomocne w ich odzyskiwaniu, wraz z informacjami, ile możemy odzyskać.

Nowa wersja SolMan

Od połowy 2016 r. dostępna jest nowa wersja SAP Solution Manager 7.2, która przeszła znaczne modyfikacje, m.in. ułatwiające współpracę platformy z nowym interfejsem znanym z SAP Support Portal. Workcenters w SAP Solution Manager, czyli miejsce, z którego możemy uruchamiać wszelkie aplikacje, dzięki tym zmianom również zyskało i obecnie umożliwia szybką i łatwą pracę z aplikacjami w SolMan. Modyfikacji uległy także dashboardy, czyli wszelkie wykresy i dane analityczne zbierane przez SAP Solution Manager z systemów satelitarnych. W zgodnej ocenie użytkowników rozwiązania są obecnie bardziej czytelne.

Wraz z wejściem nowej wersji SAP Solution Manager ogłoszono zakończenie wsparcia dla starej wersji i rekomendacje upgrade lub instalacji nowego SAP Solution Manager do końca 2017 roku.

Nowa wersja SAP Solution Manager 7.2 jest dostępna – jak jej poprzednik – bez dodatkowych kosztów dla obecnych klientów SAP, w ramach standardowych licencji. Zależnie od tego, jaki kontrakt posiadamy: Standard czy Enterprise Support, otrzymamy dostęp do odpowiednich aplikacji. Jeśli chodzi o licencjonowanie, to warto podkreślić, że dodatkową korzyścią jest darmowa licencja na SAP HANA pod SAP Solution Manager. W związku z tym jedynym warunkiem skorzystania z SAP HANA jest zapewnienie platformy sprzętowej. Wykorzystanie SAP HANA znacznie ułatwia pracę z IT Service Management, aplikacjami monitorującymi w związku z liczbą przetwarzanych danych w SAP Solution Manager.

Wraz z nową wersją SolMan 7.3 klienci otrzymują darmową licencję na SAP HANA pod SAP Solution Manager. jedynym warunkiem skorzystania z SAP HANA jest zapewnienie platformy sprzętowej.

Ważną kwestią jest rozdzielenie nowej wersji SolMan z Dual-stack na dwie odrębne instancje ABAP i Java. Samo rozdzielenie następuje po wykonaniu upgrade’u do nowej wersji. W przypadku świeżej instalacji nie ma żadnego problemu i można zgodnie z wymaganiami wdrożyć system na oddzielnych instancjach. Ważną informacją jest to, że SAP nie przewiduje zużycia dodatkowych zasobów, jeżeli tylko po upgradzie zostanie wykorzystany ten sam zestaw aplikacji i nie zwiększy się liczba przetwarzanych danych.

Ważne zmiany

Poniżej przedstawiamy zestaw kluczowych aplikacji platformy oraz zmian, jakie zostały w nich wprowadzone w wersji 7.2:

  • Solution Documentation – aplikacja służy do zarządzania dokumentacją projektów i rozwiązań w SAP. Umożliwia przechowywanie dokumentacji w wielopoziomowej strukturze. Kluczową zmianą w porównaniu z poprzednią wersją jest kompletna przebudowa interfejsu Solution Documentation. Widok został odświeżony i wprowadzono kilka rozwiązań, które wspierają proces zarządzania dokumentacją. Przykładem jest tu zintegrowany edytor BPMN (Business Process Model and Notation), który pozwala na odzwierciedlenie procesów w postaci graficznej. Głównym problemem, z jakim spotykano się w poprzedniej wersji, była 3-poziomowa struktura, która często uniemożliwiała odzwierciedlenie rzeczywistych procesów w firmie. Kolejnym udogodnieniem jest udostępnienie przez producenta dokumentacji wspierającej wdrożenia wielu rozwiązań SAP. Może ona zawierać dokumentację techniczną, powiązane transakcje, konfiguracje, test case i przedstawienie graficzne procesów. Ostatnią kluczową zmianą jest wprowadzenie gałęzi dokumentacji, która pozwala po przeniesieniu zmian na system produkcyjny automatycznie zmienić status dokumentacji, oczywiście jest to możliwie tylko przy integracji z Change Request Management.
  • Test Management nie różni się wiele od poprzedniej wersji, niemniej jednak i w tym obszarze wprowadzono pewne udogodnienia. Podobnie jak w przypadku reszty aplikacji, rozwiązanie zmieniło się wizualnie, jednak osoby pracujące wcześniej z testami manualnymi lub automatycznymi bez problemu poradzą sobie z tą aplikacją. Największym plusem jest udostępnienie tak zwanych best practices, które zawierają przygotowane przez SAP test cases, co znacznie ułatwia wdrażanie nowych funkcjonalności. Narzędzie CBTA (Component Based Test Automation) – odpowiedzialne za testy automatyczne – wspiera takie technologie jak: SAP GUI, SAP CRM Web Client, ABAP Web Dynpro, Java Web Dynpro, SAP NetWeaver Portal, SAP GUI for HTML, BSP, HTMLB and SAP UI5.
  • Project Management i Requirements Management – nową funkcjonalnością w SAP Solution Manager 7.2 jest Requirements Management. Wspiera przede wszystkim nowe implementacje i zarządzanie oprogramowaniem. Nowa funkcjonalność w pełni integruje się z Change Request Management (ChaRM). W pierwszym kroku pozwala na zdefiniowanie wymagań od strony biznesu, następnie zespół IT przetworzy dane wymagania, po czym może zostać wykorzystany ChaRM do wdrożenia samego rozwiązania. Sama aplikacja do zarządzania projektami nie została zmodyfikowana, jednak warto podkreślić, że dodano w niej możliwość integracji z wszelkimi aplikacjami odpowiedzialnymi za wdrażanie rozwiązań lub ich utrzymanie.
  • Change and Request Management i IT Service Management – czyli zarządzanie zmianami i incydentami w SAP Solution Manager 7.2 zostało zmienione przede wszystkim pod względem wizualnym, dodano też integrację z Solution Documentation, pozwalającą zmienić status dokumentacji na produkcyjną po zakończeniu wdrożenia zmian.
  • Application Operations – oferuje szereg aplikacji odpowiedzialnych za monitoring. Pozwala na wykrywanie ryzyka i rozwiązywanie problemów jeszcze przed osiągnięciem przez nasze rozwiązanie krytycznego statusu. Wszelkie informacje zostają wyświetlone w sposób graficzny, można również dostosowywać widok do własnych potrzeb. Zmieniono podejście i nie ma już oddzielnej aplikacji odpowiedzialnej za konfigurację monitoringu procesów biznesowych, za to BPMN został w pełni zintegrowany z Solution Documentation.
  • Data Volume Management (DVM) – narzędzie wspiera zarządzanie zasobami w środowisku SAP, pozwala na łatwe monitorowanie, analizy i optymizacje. Dzięki DVM otrzymujemy: statystyki alokacji danych, statystyki utylizacji tabel, potencjalne oszczędności miejsca, informacje archiwalne, dokumentację zawierającą best practices, śledzenie projektów, wsparcie przy wyborach, na przykład którymi tabelami powinniśmy zająć się najpierw (zebrane dane zostają dołączone do Early Watch Alerts), wsparcie przy reorganizacji i kompresji, szacowanie miejsca, które możemy odzyskać, określanie, jakie procesy biznesowe zostaną dotknięte w przypadku przeprowadzenia archiwizacji, prognozowanie i symulacje przyszłej zajętości i kosztów związanych z utrzymaniem.
  • Landscape Management (LMDB) – tu zmieniło się niewiele. Zmieniono jedynie podejście do roli „system produkcyjny” w środowisku SAP, która nie jest już tam określana. Za to wszelkie zależności pomiędzy systemami zostały przeniesione do Maintenance Planner w SAP NetWeaver Portal.
  • Process Management – Custome Code Management – aplikacja służy do zarządzania kodem w systemach SAP. Administratorzy i deweloperzy mają pełną przejrzystość w związku z wdrożonym kodem, a także dostęp do informacji o kodzie, który nie jest już wykorzystywany. Narzędzie wspomaga także proces ulepszenia kodu.
  • SAP Engagement and Service Delivery – rozwiązanie pozwala na przeprowadzanie własnych sesji security, wspiera zgłoszenia do SAP w ramach usług Standard/Enterprise Support, np. w zakresie weryfikacji systemów, zarządzania sesjami Early Watch Report, tworzenia raportów na podstawie zebranych informacji.
Requirements Management to nowa funkcjonalność. Wspiera przede wszystkim nowe implementacje i zarządzanie oprogramowaniem.

W najnowszej wersji SAP Solution Managera producent systemu zachował najważniejsze wyróżniki tej platformy administracyjnej, jakimi są brak dodatkowych wymagań sprzętowych i dodatkowych kosztów licencyjnych. Brak finansowej bariery wejścia to duża zachęta dla firm, by zarządzać biznesowymi systemami w sposób profesjonalny, zgodny z uznanymi na świecie standardami (Application Lifecycle Management). To strategia opłacalna dla wszystkich. Klienci, którzy mają narzędzia pozwalające w sposób wydajny i uporządkowany zarządzać administracją systemów, są bardziej skłonni poszerzać swój pejzaż rozwiązań o nowe aplikacje, które realizując wymagania biznesu, równocześnie łatwo wpisują się w obowiązujące w firmie standardy w zakresie zarządzania zmianą, dokumentowania procesów czy prowadzenia testów funkcjonalnych.

To zapewne było jednym z ważniejszych powodów udostępnienia także darmowej licencji na SAP HANA pod SAP Solution Manager 7.2.

Oprócz nowych funkcji oferowany przez odświeżone aplikacje SolMan dodatkowo klienci zyskują dostęp do wielu aplikacji SAP Fiori, rozszerzających dostępne funkcjonalności. Przykładem są tu aplikacje:

  • My Business Requirements – służy do tworzenia, organizowania i procesowania wymagań biznesu. Pozwala na przekazywanie zgłoszeń do wskazanych osób w workflow, np. zespołu IT;
  • My Incidents – aplikacja umożliwia tworzenie i śledzenie zaraportowanych incydentów. Pozwala na interakcje takie jak: tworzenie, odpisywanie, zatwierdzanie, odrzucanie, dodawanie załączników;
  • System Recommendations – umożliwia zarządzanie rekomendowanymi przez SAP notami i patcham dla systemów w naszym środowisku SAP. Po zaimplementowaniu rekomendowanych poprawek nota lub Support Pack znika z naszej listy;
  • Monitor System – aplikacja umożliwia monitorowanie statusu systemów, maszyn fizycznych, baz danych w środowisku SAP.

Możliwe stało się także tworzenie aplikacji dedykowanych, realizujących specyficzne potrzeby danej firmy.

Zgodnie z coraz powszechniejszymi trendami w aplikacjach biznesowych, m.in. User Experience (UX), wprowadzono także szereg udogodnień dla użytkowników końcowych, m.in. przyjazny interfejs oraz zintegrowany edytor procesów biznesowych (BPMN).

Firma SAP rekomenduje jak najszybszy upgrade do najnowszej wersji SAP Solution Managera. Uwzględniając dużą łatwość całej operacji, a także potencjalne korzyści, warto z tej rekomendacji skorzystać.